Yetim

Hayat herkese her zaman eşit davranmamaktadır. Malesef hayatın en acı gerçeklerinden biri de küçük yaşlarda da ya da yaşı kaç olursa olsun herhangi bir zamanda yetim kalmaktır. Bu noktada hayat en büyük darbeyi vurmaktadır. Herkesin en çok korktuğu şeylerden biri anne babasını kaybetmektir. Bu nedenle herkesin anne babasız kalmış minik kalplere empati ile yaklaşıp yardım elini uzatması gerekir. Herkesin kendi başına geldiğinde vereceği tepkiyi düşünüp bunları hayatına uygulaması gerekir. Özellikle bebeklik döneminde anne babasız kalmış çocuklarda ilerleyen yaşlarda yaşanan psikolojik rahatsızlıklar oldukça riskli ve hem toplum hem de birey için sorun oluşturacak etkenlerden biridir. Bu nedenle gerek çocuk bakım evlerinde gerekse yetimhanelerde bu hususlar göz önünde bulundurularak çocuklara bir anne baba edasıyla yaklaşılmalıdır. Bir başka nokta ise yetim çocukların maddiyat açısından hem ilk yetim kaldıkları andan itibaren hem de ilerleyen dönemlerinde hayatlarında yaşayacakları sorunlar artacak ve bunlarla baş etmek için de savaş vereceklerdir. Bu açıdan destek çok önemlidir. Devletin bu yönde destekleri olduğu gibi özel olarak  yetim için destek sağlanması gerekmektedir.  Çeşitli dernekler bu konuda çocuk ve gençlere destek sağlamaktadır. Bazıları başarı bursu niteliğinde bazıları ise gönüllü olarak verilen bu burslar yetim çocuklar için oldukça yararlı olmaktadır.

Yetim Çocuklara Neler Yapılabilir?

Hayatlarının her döneminde zorlukla karşılaşacak olan bu çocuklara en azından maddi yardım yapılması onları oldukça rahatlatacaktır. Bu açıdan onların korunması, beslenmesi, eğitim hakları gibi hakların sağlanması oldukça önemlidir. Çocuk hakları sözleşmesine bakıldığında 18 yaşına gelmemiş her birey çocuk sayılırken, Dünya Sağlık örgütüne göre 20 yaş öncesi herkes çocuk sayılmaktadır. Bu nedenle bu yaştan öncesi tüm bireylerin korunması gerekmektedir. Küçük yaşlarda  yetim kalmak demek bu çocukların çoğu haklarından mahrum kalması demektir. Devlet tarafından yeterli destek sağlanmadığında sokaklar yetim çocuklarla dolup taşacak ve bu çocukların eğitimleri sağlanamadığı takdirde de sonunda ölümlere giden bir süreç bizi karşılayacaktır.

Yetim çocukları bekleyen diğer risk faktörü, eğer onlara sahip olan bir kaynak bulunmuyor ise  uyuşturucu, alkol gibi zararlı alışkanlıklara kolayca bulaşıp bu alışkanlıkların onları esir altına almasıdır. Herkes için büyük tehlike olan uyuşturucu ve alkol bağımlılığı yetim çocuklar için ayrı bir risk olmaktadır. Özellikle sokaklarda kalmak zorunda olan çocuklar için bu olası sonuçlardan biri olduğu için bunun önüne geçilmelidir. Eğer önüne geçilmez ise bu noktada çevre için tehlikeli büyük insanlar ortaya çıkar ve neticede bu insanların yetiştirdiği insanlar şeklinde ilerleyerek sonu bucağı görülmeyen bir tehlike zinciri oluşur. Bunun olmasını önlemek amacıyla Devlet tarafından özellikle ailesi olmayan çocukları daha çok kendilerini geliştirecekleri alanlara alanlara yönelterek kendilerini bulmaları sağlanmalıdır. Bu kapsamda yetim çocuklar için ayrıca konferanslar, sempozyumlar hatta çeşitli oyun aktiviteleri dahi düzenlenerek faydalı işlere yönelmeleri sağlanmalıdır. Bu sayede bu çocukların da hayata daha kolay atılmaları sağlanabilmektedir.

Bu Kapsamda Neler Yapılabilir?

Bu alanla ilgili öneriler oldukça fazla olmasına karşın yetim çocuklar için özel okullar açıp onları toplumdan soyutlamak yerine onların da arkadaş ortamları kurabilecek alanlara yönetilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu konuyla ilgili özellikle ailelerin bilgilenmesi gerekmektedir. Çünkü aile birçok unsurun başında yer alır. Çocuklar ailelerinden görmekte oldukları ayrımcı psikolojiyle okulda bu arkadaşlarına da kötü davranabilir, onları dışlayabilmektedirler. Neticede bunun davranışsal açıdan oldukça risklere sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

Bu  alanda bu çocuklara yapılacak yardımların sınırları bulunmamakla birlikte özellikle Devlet desteği oldukça önem arz etmektedir.

Yetim Çocuklar İçin Destekler

Yetim  çocuklara Devlet ve çeşitli dernekler destek olmaktadır. Bu yardımlara tüm vatandaşlar katılabilmekte olup bu çocukların eğitim, barınma, korunma, sağlık gibi alanlarda destek verilebilmektedir. Bu sayede bu çocukların toplum içinde gönül rahatlığıyla yaşamaları ve herhangi bir aşağılık psikolojisi yaşamadan hayatlarını devam ettirebilmektedirler.

Yetim Çocukların Psikolojisi

Yetimlik tercih edilebilen bir şey değildir. Bu nedenle kimin ne zaman, ne yaşayacağı hiç bilinmemekle beraber bu konuda yaşadığı şeyleri anlatamayan milyonlarca insan vardır. Anne baba bu hayat için en önemli sevgi kaynağı olmakta ve bu anlamda onların varlığı çok önemlidir. Onlar sayesinde hayatın ilk mücadelelerini başarıyla verebilen tüm insanlar onlar olmadan yalnız kalmış ve yetim olmanın getirdiği zorluklarla tek başına mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Psikolojik açıdan bu çocukların diğer çocuklara oranla daha hassas olabildiği, insanlarla iletişim kurarken daha çok tereddüt ettikleri, birilerine karşı aşağılık psikolojisiyle yaşadıkları araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bunun önüne geçmek için yetim çocuklara ayrı bir psikolojik destek verilmeli ve çocuk gelişimi uzmanları tarafından hazırlanan bilgiler ışığında bu çocukların önleri aydınlatılmaktadır. Geleceği oluşturacak nesiller açısından bu çocuklara herkesin ihtiyacı vardır. Geleceğin doğru oluşturulması ve umut vaat etmesi bu çocukların da toplum içerisine katılmasıyla sağlanmaktadır.

Görüldüğü üzere yetim çocuklar üzerine birçok araştırma yapılmakta ve hali hazırda birçok etkinlik de düzenlenmektedir. Bu etkinlikler bu çocuklara oldukça katkı sağlamaktadır.

Neden Yetimlere Yardım Yapılmalıdır?

Yetim çocuklar kendilerini her türlü zorlukla baş ederken bulacaklardır. Bu nedenle onlara bu konuda yardım etmek oldukça önemli bir husustur. Bu konuda aklınıza bu çocuklara nasıl yardım edeceğiniz olabilir. Yetim çocuklara eğer imkanınız var ise para yardımı yapabilirsiniz. Bu paralar az bile olsa birçok insanın desteğiyle oldukça artmakta ve her yetim çocuğun gelişimi için destek sağlanmaktadır. Eğer para yardımı yapmak için maddi imkanınız yeterli değilse kullanmadığınız ve yıpranmamış olan kıyafetlerinizi bu çocuklara vermeniz bile onlar için oldukça fayda sağlayacaktır. Bu konuda şunu asla unutmamak gerekir:

Bu çocuklar hayata aile eksikliğiyle gelmektedir. Buna çare olarak bizlerin desteğine oldukça ihtiyaçları vardır. Eğer bizler onlara yüz çevirirsek onlar çaresiz kalacaklardır.

Yetim çocuklara destek veren dernekler vardır. Bu dernekler çocukların en azından 18 yaşını geçene kadar tüm ihtiyaçlarına karşılık vererek onlara fayda sağlamayı hedefleyen derneklerdir. Bu dernekler gönüllü etkinlikler düzenleyerek normal vatandaşları da etkinliklerine dahil edip yetim çocukların sevinmesine ve durumlarını bir süre olsun unutmalarına yardımcı olunmaktadır. Bu çocukların en ufak tebessümünü çalışma motivasyonu olarak gören insanlar var oldukça bu çocukların yüzündeki tebessüm asla düşmeyecektir.  Sizlerin de çevrenizde yetim çocuklara yönelik dernekler var ise oralara giderek en azından gönüllü destek verilebilecek ya da gönüllü çalışıp derneğe bağış sağlayabilecek uygulamalara katılabilirsiniz. Bu çocukların geleceklerini en güzel şekilde kazanabilmeleri için yardım sağlamak oldukça önemlidir.

Şunu asla unutmamak gerekir, yetim çocuklar  bu hayata eksik bir yön ile başlamaktadırlar. Bu nedenle bu eksiklerini tamamlamak için biz büyüklere ihtiyaçları vardır. Bizler bu ihtiyacı karşılamaktan geri durursak bu çocukların gelecekleri ve neticede bizlerin geleceği kötüye doğru yol alacaktır. Bu nedenle her insanın yetim çocukların yararına ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olduğunu söylemek oldukça faydalıdır.

Eğer bir yardım yapmak istiyor iseniz bu alanda hizmet veren dernekleri araştırmayla işe koyulup bu konuyla ilgili çalışma yapan merkezleri bulmanızda fayda vardır.